Хирургия
ЕКСТРАКЦИЯ НА ЗЪБ
Екстракцията или ваденето на зъб се налага по препоръка на лекуващия стоматолог, като това е съпроводено с минимална травма на околните тъкани и правилното и лесно възстановяване на челюстта. Най-често изваждането на зъб се извършва, когато той е развален и лечението е невъзможно. Също така се извършва вадене поради ортодонтски причини – за да се освободи място за изникващи или сeдящи зъби. Ако се наблюдава надвишаване на нормалния брой зъби у човека, също се вадят. Счупени зъби, които не могат да бъдат поправени или при поставяне на протетични конструкции , също се препоръчва вадене.
ФРЕНУЛОТОМИЯ
Френулумът представлява малка лигавична гънка, която свързва вътрешната страна на горната и долната устна с венеца. Когато тази гънка е с по-висок или по-дълъг от нормалния размер, се налага изрязване с лазер, с цел да се предотвратят разстоянието между двата централни резеца, смущения в говора, храненето или движението на езика.
ПОСТАВЯНЕ НА ЗЪБНИ ИМПЛАНТИ
Зъбният имплант е титаниев елемент, който се поставя в костта на челюстта чрез оперативна намеса, с цел да се замести липсващ зъб или корен.
Като цяло процесът протича в два етапа: поставяне на зъбния имплант и надграждане чрез зъбна конструкция /корона, мост или протеза/.
Успешното поставяне на имплант зависи от здравословното състояние на пациента, състоянието на тъканите и костта на челюстта. Преценява се и натоварването, което зъбния имплант трябва да понесе, тъй като той няма чувствителност към натиск, за разлика от живия зъб. Предпоставка за успешната операция е наличие на здрава кост и тъкан, здрави венци.
Зъбните импланти се използват за поддържане на единични или множество зъби. Имплантът се счита за интегриран към костта между 8 и 24 седмици след поставянето му. След сe извършва рентгенов контрол, липса на болка и венечно кървене, подвижност и загуба на кост около импланта.
ЛАЗЕРНО ЛЕЧЕНИЕ
Нискочестотно
Нискочестотно лечение с лазер има за цел успокояване на болката при пилене на корони, мостове, рани от вадене на зъби, афти, гингивални джобове и др. Процедурата е около две минути и има изцяло лечебен ефект. Кабинетът разполага с такъв лазер.
Диодно лечение
Диодно лечение с лазер се нарича още и хирургическо. Прави се корекция на венци, френулуми, мъдреци, обработка на джобове-кюретация. Това е скъпа апаратура, която в нашия кабинет разполага с такава.
След кюретация с диоден лазер, се правят и пет процедури с нискочестотен лазер, с цел да се запази дълготрайно проведеното лечение.
Високочестотен лазер
Високочестотният лазер се използва за обработка на твърди тъкани – кариеси. Тъй като честотите на лазера не са дозирани достатъчно, има опасност кариеса да стане гангрена или друг вид заболяване. Кабинетът не предлага този вид лечение и не го препоръчваме.